Wprowadziliśmy nielimitowany płatny urlop dla pracowników

Spicy Mobile od stycznia br. testuje wyjątkowy program zarządzania, którym objęto wszystkich pracowników firmy – nielimitowany płatny urlop. Tym samym polska firma wprowadza ideę „work-life balance” na najwyższy możliwy poziom.

Do końca wakacji do Sejmu ma wpłynąć projekt ustawy, która wprowadza siedmiogodzinny dzień pracy w Polsce. Nie czekając na ustawodawców, wielu pracodawców wprowadziło własne rozwiązania, jak na przykład wolne piątki, które skracają tygodniowy wymiar czasu pracy. Polska spółka Spicy Mobile, która działa w obszarze marketingu mobilnego i nowych technologii, postanowiła iść o krok dalej i oferuje nielimitowany płatny urlop dla wszystkich pracowników. Zasada działania programu – jak podkreśla Artur Zawadzki, partner zarządzający w Spicy Mobile – jest bardzo prosta: „skupiamy się na rezultatach pracy, a nie na tym, ile godzin ona trwała”. W efekcie firma oferuje pracownikom tyle czasu wolnego, ile potrzebują.

„Okres pandemii i lockdownów całkowicie zmienił sposób pracy. Zauważyliśmy, że pracownicy pracują w domu w różnych godzinach i więcej niż wcześniej. Tymczasem produktywność wymaga odpoczynku. To tak jak w sporcie, nie można dopuścić do przetrenowania. To otworzyło nam oczy, aby zmienić organizację pracy i dać pracownikom swobodę w zarządzaniu własnym czasem i projektami” – przyznaje Artur Zawadzki, który sam od lat łączy prowadzenie firmy z wyczerpującymi treningami i startami w prestiżowych zawodach triatlonowych Ironman.

Jak wynika z analiz Spicy Mobile, pracownicy chętnie korzystają z programu. Tylko w dziale sprzedaży liczba dni wolnych od pracy wzrosła o 92% w pierwszym półroczu 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Rekordzista przebywał na urlopie 36 dni.

„Wdrożenie programu poprawiło organizację pracy oraz morale w zespole” – przyznaje Tomasz Kąkol, dyrektor sprzedaży w Spicy Mobile. – „Choć w porównaniu do zeszłego roku pracownicy znacząco częściej korzystają z urlopu, jakość pracy nie spadła. Pracownicy tak się organizują, aby z jednej strony zrealizować powierzone im zadania, a z drugiej mieć więcej czasu na życie osobiste. Cieszę się, że mogę być częścią tego eksperymentu”.

Spicy Mobile planuje testować program do końca 2022 roku. Po tym czasie firma dokona jego ewaluacji w oparciu o wyniki finansowe oraz wewnętrzny audyt. Poza nielimitowanym urlopem łączenie życia prywatnego z zawodowym ułatwia hybrydowy model pracy. Pracownicy sami decydują, w jakie dni chcą pracować z biura.