Spicy Mobile bada przemieszczanie się użytkowników smartfonów

Dane geolokalizacyjne są jednymi z najważniejszych informacji wykorzystywanych przy planowaniu mobilnych kampanii reklamowych. Agencja marketingu mobilnego Spicy Mobile poszła o krok dalej i na podstawie lokalizacji bada, jak przemieszczają się użytkownicy smartfonów.

Dane dotyczące lokalizacji użytkowników mogą posłużyć do zaawansowanych analiz. Agencja Spicy Mobile, poza usługami geotrappingu czy standardowego geotargetowania, oferuje pomiar przepływu osób korzystających z urządzeń mobilnych pomiędzy różnymi, określonymi przez reklamodawcę miejscami, np. krajami, miastami czy w obrębie miasta – dzielnicami.

„Badanie przepływu użytkowników stanowi cenne uzupełnienie typowych danych geolokalizacyjnych” – przyznaje Małgorzata Wołejko, Mobile Audience Measurement Director w Spicy Mobile. – „Dzięki niemu można na przykład oszacować nasycenie ludnością w dzielnicach Warszawy w różnych godzinach oraz liczbę osób, które przewinęły się przez dzielnicę w ciągu doby. Tego typu dane mogą mieć znaczenie przy planowaniu kampanii outdoor lub dla sieci handlowych”.

Na podstawie analizy przepływu ludności między dzielnicami Warszawy, agencja Spicy Mobile przygotowała ranking dzielnic, określając stosunek mieszkańców do osób z zewnątrz.  Jak wynika z badania, na jednego mieszkańca Śródmieścia przypada aż pięciu odwiedzających. Dzielnice o dużym nasyceniu ludności przyjezdnej w stosunku do mieszkańców to również Ochota, Włochy, Praga Północ oraz Żoliborz. Z kolei dzielnicą o najmniejszym wskaźniku dobowej migracji ludności okazał się Ursus, wyprzedzając pod tym względem Bemowo i Białołękę.

Znajomość lokalizacji użytkownika oraz wiedza o jego aktywności w kanale mobile umożliwia personalizację komunikatu reklamowego oraz – finalnie – dużo bardziej efektywne wydatkowanie budżetu reklamowego. Dzięki badaniu aktywności użytkowników smartfonów, agencja Spicy Mobile posiada wysokiej jakości dane dotyczące społeczności mobinautów w Polsce. Są to twarde dane o urządzeniu mobilnym i sposobie jego wykorzystywania, dane geolokalizacyjne, a także dane deklaratywne dotyczące cech demograficznych użytkowników.

„Dzięki posiadanym danym geolokalizacyjnym możemy dotrzeć do użytkowników smartfonów na wiele różnych sposobów” – podsumowuje Małgorzata Wołejko. – „Najbardziej powszechnym jest wyświetlenie reklamy osobom znajdującym się w danym momencie w określonej lokalizacji. Można też wyświetlić reklamę na podstawie danych historycznych, tj. wyświetlić wyłącznie tym użytkownikom, którzy w przeszłości znajdowali się w interesującym reklamodawcę miejscu (geotrapping) lub wyznaczyć obszar, wewnątrz którego użytkownicy będą otrzymywać powiadomienia (geofencing)”.